Project Description

Pika pri Božičku

Pika je radovedna deklica, ki hodi v 3. c razred. Zelo rada obiskuje zanimive kraje in o njh pripoveduje zgodbe. Tokrat se je s starši odpravila na Laponsko, kjer so obiskali samega Božička. V petnajsith zgodbah vam predstavlja, kaj je tam doživela, koga je srečala in česa novega se je naučila.

Bilo je zabavno, zanimivo in poučno.

NAJ SE PRAVLJICA NIKOLI NE KONČA

Za otroke od 5. do 10.leta,

pa tudi za očije in mamice

ter za dedke in babice.

SINOVI SONCA

Da ne bo pomote! Bili smo na Laponskem, ne na Japonskem. V tem predelu Finske je živeti precej nenavadno. Poleti imajo tako dolg dan, da je skoraj ves dan svetlo. Ob koncu junija sonce sploh ne zaide, temveč gre samo proti zahodu, potem pa se takoj spet vrne na nebo. Pozimi pa nekaj dni sonce sploh ne posveti, temveč je ves dan povsem temno. O, groza!

Tudi Laponska, čeprav je samo delček Finske, ni majhna dežela. Nasploh je tam gori na severu vse zelo veliko in precej mrzlo. Kar se tiče velikosti, je Laponska še enkrat večja kot Slovenija, prebivalcev pa ima samo okoli sto tisoč, pomeni, dvajsetkrat manj kot mi.

„O, potem smo pa Slovenci velik narod!“ je menil oči, mami pa je dodala:

„In včasih smo že kar preveč tesno naseljeni drug ob drugem! Ljubljana ali Maribor sta že prava čebelnjaka!“

Ker je Laponska tako redko naseljena, se na podeželju sosedje redko srečujejo. Navadno gredo drug k drugemu na kavico – enkrat ali dvakrat na leto! Mami je ob tem ugotovila:

„To je pa malce dolgočasno, a ne?“ Oči pa je dodal:

„Res pa je, da se sosedje med seboj sploh ne sprejo zaradi meje ali poti …“

Ker je možnosti za srečevanja na podeželju malo, so Laponci precej tihi, mirni, tako rekoč manj družabni ljudje. Zato se človek ne sme čuditi, če ti v pozdrav samo prikimajo ali pa nekaj zagodrnjajo. Oči je ob tem pametno ugotovil:

»Kaj pa: Dober dan, Kako ste kaj, Vreme je mrzlo? Teh fraz še niste vzeli? Po svoje smo Slovenci vendarle zelo vljudni ljudje!“

Še bolj nas je presenetilo, da Laponsko vsaj dobro polovico leta prekriva sneg in zato imajo v teh krajih precej več kot avtomobilov – motornih sani!

In še nekaj sem izvedela že na začetku. Čeprav deželi res rečejo Laponska in je s tem imenom zapisana tudi na vseh zemljevidih, Laponci sploh niso Laponci, temveč so del severnega ljudstva, ki mu pravijo – ljudstvo Sami! Kdor reče Laponcu Laponec, ga v bistvu užali. Besedica pomeni približno toliko, kot pošit s krpami, razcapanec, ciganček. Samiji so namreč domorodci, ki živijo tako v severnih predelih Finske kot na Norveškem, Švedskem in tudi v severni Rusiji. Imajo svojo zastavo in svoj parlament.

Samiji so živeli v vseh omenjenih deželah že od nekdaj, toda precej nižje od severnega pola kot sedaj. A so jih druga ljudstva, ki so prihajala v te dežele z juga, porinila veliko višje. Malce so za to krivi tudi sami. No, ne samo malce. Stvar je namreč v tem, da vladarjem niso hoteli plačevati davkov. Eden od poglavarjev ljudstva Sami jim je dejal:

»Zemlja je od vseh ljudi, ptice niso od nikogar, Sonce sveti vsem prebivalcem sveta.«

Sonce je pisano z veliko začetnico, ker so ga imeli od nekdaj za božanstvo.

Od tistega časa naprej so druga ljudstva imenovala Laponce tudi Sinovi Sonca. To je bilo Samijem dokaj všeč. Pa čeprav so se morali pomakniti tako rekoč v večen led in sneg. Pomlad in poletje trajata namreč na severu samo tri do štiri mesece. Že septembra pa zapade sneg. Navadno veliko snega. Zato tudi Božiček nima težav s prevažanjem s sanmi in jelenčki po snegu.

Samiji v toplem času leta živijo v šotorih iz jelenje kože. Nekdaj so mnoge družine prebile tudi dolgo zimo v takšnih, nekoliko večjih šotorih. Na sredini so ves dan in vso noč kurili ogenj in se je dalo preživeti tudi v hujšem mrazu. Večkrat namreč tu termometer pokaže tudi štirideset, petdeset stopinj pod ničlo. Pozneje pa so si tudi Samiji začeli postavljati lesene koče, kjer so porabili precej manj kurjave.

Naslov: Pika pri Božičku; Z jelenčkovimi sanmi po čarobni beli pravljici
Avtor: Ivan Sivec
Fotografije: Ivan Sivec
Naslovnica, oblikovanje in prelom: Andreja Uranič, Devet design
Založba: Zavod Iskreni, Brezovica pri Ljubljani
Obseg: 145 x 205 mm, 64 strani barvni tisk
Leto izida: 2022
ISBN: 978-961-95992-1-1
Cena: 18,00-21,90 EUR
Dosegljivost: na zalogi; nakup možen pri Zavodu Iskreni 

Knjigo si lahko izposodite v knjižnici.